Gdzie i do czego wykorzystywane są dzisiaj płyty warstwowe?

We współczesnym budownictwie bardzo istotną rolę odgrywają nowoczesne materiały budowlane, które przyczyniają się do poprawy tempa i jakości wznoszenia budynków. Doskonałym przykładem mogą tu być płyty warstwowe, które zyskują coraz większą popularność wśród firm budowlanych. Płyty warstwowe są lekkie i łatwe w montażu, co znacznie podnosi tempo budowy. Ze względu na dużą różnorodność form, grubości i rodzajów płyt, można wznosić z nich najróżniejsze budynki, różniące się kształtem, kolorystyką i funkcją.

Bardzo często przy użyciu płyt warstwowych wznosi się na przykład hale z płyt, czy pawilony z płyt, ale budownictwo rolnicze również coraz częściej sięga po płyty obornickie. Również na polskich wsiach każdego dnia powstają chlewnie, chłodnie, czy inne budynki gospodarcze złożone z płyt warstwowych.

Mnogość i uniwersalność zastosowania to kolejna cecha, która powinna charakteryzować nowoczesny materiał budowlany. Zalety płyt warstwowych nie kończą się jednak na tym. Warto podkreślić, że jest to również materiał energooszczędny.

Budynki wykonane z płyt oddają do otoczenia znacznie mniej ciepła niż budynki wznoszone przy pomocy tradycyjnych technologii. Tak wysoką izolację cieplną zapewniają płyty styropianowe umieszczane wewnątrz płyt warstwowych. Mniej ciepła wydzielanego do otoczenia oznacza mniejsze straty energii.

W związku z tym kwoty, które należy wydać na ogrzewanie budynków płyt zimą są znacznie niższe. W dzisiejszym budownictwie energooszczędność i ekologia materiałów budowlanych stawiane są coraz wyżej, w związku z rosnącą świadomością ekologiczną inwestorów.