Coraz częściej płyty warstwowe dają możliwość nie tylko obkładania nimi gotowych już budynków, ale również tworzenia zupełnie odrębnych konstrukcji. Aby to jednak było możliwe, niezbędne jest przygotowanie odpowiedniego szkieletu, który umożliwiłby montaż płyt w przypadku danej konstrukcji.
Najważniejszym elementem podczas pierwszego etapu budowy konstrukcji jest stworzenie stalowego szkieletu, na którym można umieszczać potem płyty warstwowe. Aby to było możliwe, należy nie tylko odpowiednio stworzyć model takiego szkieletu, ale również utwierdzić go na odpowiednich fundamentach albo podstawach tak, aby konstrukcja była niezawodna.
Gdy uda się już stworzyć odpowiedni szkielet, można przystąpić do montowania na nim płyt. Aby było to możliwe, potrzebne są specjalistyczne narzędzia - odpowiednie wkręty, którymi mocuje się płyty do stelażu oraz narzędzia umożliwiające robienie w płytach otworów na odpowiednią głębokość. Z tego tez powodu dobrze jest przy tego rodzaju montażu zakupić profesjonalne narzędzia.
Jeśli montaż płyt warstwowych do konstrukcji stalowej ma się odbyć jedynie jednorazowo, warto pomyśleć o zatrudnieniu specjalistycznej ekipy, zamiast o zakupie sprzętu montażowego. Wówczas mamy pewność, że płyty warstwowe są montowane profesjonalnie, bez odstępów i szczelin, które powodowałyby zmniejszenie ich właściwości.
W przypadku małych konstrukcji stalowych, które mają za zadanie spełniać swoje funkcje jedynie przez pewien czas, można pokusić się o własnoręczny montaż, nawet bez dużego doświadczenia w tej dziedzinie.